FT228001 - Multicolore
Petit luc
Caractéristiques
Family
Carpet
Caractéristiques
Technique
Woven Wilton
Use
Moderate traffic
Stairs
Composition
80 % Carded Wool - 20 % Polyamide
You want to add this product to your wishlist ?
Login or create an account
Login or create an account
Scenography
Petit luc
Raccord : Vertical 20 cm / 7.87 inch
Raccord : Horizontal 70 cm / 27 inch
Technical sheet
FT228001 - Multicolore
Pierre Frey - Luc Deflandre
Performance
NON FEU
Family
Carpet
Artist
Luc Deflandre
Technique
Woven Wilton
Use
Moderate traffic
Stairs
Composition
Density
7x11
Pile
Cut pile
Aspect
Mat
Repeat
H: 70 cm - 27,00 inch
V: 20 cm - 7,87 inch
Straight repeat
Number of colors
8
Pile Height
5.40 mm
0.21 inch
Total Height
8.00 mm
0.31 inch
Total Weight
7.47 oz/ft²
Certifications
Passé
Notes
Fire retardant
Information
Production tolerance +/- 3 to 5%